2003 South American Cross Country Championships

2003 South American Cross Country Championships
Organisers CONSUDATLE
Edition 18th
Date February 22–23
Host city Asunción, Paraguay
Location Circuito de Ñu Guazú
Nations participating 8
Athletes participating 95
Races 8
Distances 12 km – Senior men
4 km – Men's short
8 km – Junior men (U20)
4 km – Youth men (U18)
8 km – Senior women
4 km – Women's short
6 km – Junior women (U20)
3 km – Youth women (U18)

The 2003 South American Cross Country Championships took place on February 22–23, 2003. The races were held at the Circuito de Ñu Guazú in Asunción, Paraguay.[1]

Complete results,[1][2][3] results for junior and youth competitions,[4] and medal winners[5] were published.

Medallists

Event Gold Silver Bronze
Individual
Senior men
(12 km)
Javier Alexander Guarín
Colombia
39:34 Jonathan Monje
Chile
39:55 Roberto Echeverría
Chile
40:00
Men's short
(4 km)
Clodoaldo Gomes da Silva
Brazil
12:12 Fabián Romaszczuk
Argentina
12:19 Jonathan Monje
Chile
12:22
Junior (U20) men
(8 km)
José Luis Romero
Argentina
27:53 Jhon Cusi
Perú
27:53 Guido Benedetti
Argentina
28:01
Youth (U18) men
(4 km)
John Tello
Colombia
13:17 Pablo Mena
Chile
13:17 Víctor Gelvez
Argentina
13:30
Senior women
(8 km)
Susana Rebolledo
Chile
31:13 Luz Silva
Chile
31:25 Érika Olivera
Chile
31:32
Women's short
(4 km)
Valeria Rodríguez
Argentina
14:16 Susana Rebolledo
Chile
14:27 Luz Silva
Chile
14:28
Junior (U20) women
(6 km)
Ruby Riativa
Colombia
2:56 Edna Kaline de Oliveira Santos
Brazil
23:31 María Soledad del Carlo
Argentina
23:48
Youth (U18) women
(3 km)
Carolina González
Colombia
11:36 Rocío Cantará
Perú
11:39 Beatriz Quispe
Bolivia
11:50
Team
Senior men Chile 10 Argentina 21 Paraguay 33
Men's short Chile 12 Argentina 17 Paraguay 30
Junior (U20) men Argentina 11 Paraguay 31
Youth (U18) men Argentina 12 Paraguay 28
Senior women Chile 6 Argentina 18 Paraguay 30
Women's short Chile 9 Argentina 14 Paraguay 31
Junior (U20) women Argentina 12 Paraguay 24
Youth (U18) women Argentina 24 Paraguay 32

Race results

Senior men's race (12 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Javier Alexander Guarín Colombia 39:34
Jonathan Monje Chile 39:55
Roberto Echeverría Chile 40:00
4 Rolando Pillco Bolivia 40:19
5 Carlos Jaramillo Chile 40:20
6 César Troncoso Argentina 41:09
7 Juan San Martín Argentina 41:29
8 José Luis Luna Argentina 42:35
9 Enício Pereira Maximiano Brazil 44:09
10 Víctor López Argentina 44:38
11 Plinio Penazzi Paraguay 45:41
12 Leonardo Malgor Argentina 45:47
13 Eladio Fernández Paraguay 46:42
14 Freddy Villamayor Paraguay 48:08
Sergio López Chile DNF
Oscar Fernández Uruguay DNF
Teams
Rank Team Points
Chile
Jonathan Monje 2
Roberto Echeverría 3
Carlos Jaramillo 5
(Sergio López) (DNF)
10
Argentina
César Troncoso 6
Juan San Martín 7
José Luis Luna 8
(Víctor López) (n/s)
(Leonardo Malgorn) (n/s)
21
Paraguay
Plinio Penazzi 10
Eladio Fernández 11
Freddy Villamayor 12
33
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Men's short race (4 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Clodoaldo Gomes da Silva Brazil 12:12
Fabián Romaszczuk Argentina 12:19
Jonathan Monje Chile 12:22
4 Roberto Echeverría Chile 12:28
5 Carlos Jaramillo Chile 12:33
6 Oscar Fernández Uruguay 12:57
7 Ulises Sanguinetti Argentina 12:58
8 Sergio López Chile 13:05
9 Darío Hernán Nuñez Argentina 13:08
10 Mariano Tarilo Argentina 13:18
11 Gustavo Romero Argentina 13:29
12 Mariano Mastromarino Argentina 13:50
13 Freddy Villamayor Paraguay 13:59
14 Valentino Valdovinos Paraguay 14:15
15 Roberto Domínguez Paraguay 14:41
Teams
Rank Team Points
Chile
Jonathan Monje 3
Roberto Echeverría 4
Carlos Jaramillo 5
(Sergio López) (n/s)
12
Argentina
Fabián Romaszczuk 2
Ulises Sanguinetti 7
Darío Hernán Nuñez 8
(Mariano Tarilo) (n/s)
(Gustavo Romero) (n/s)
(Mariano Mastromarino) (n/s)
17
Paraguay
Freddy Villamayor 9
Valentino Valdovinos 10
Roberto Domínguez 11
30
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Junior (U20) men's race (8 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
José Luis Romero Argentina 27:53
Jhon Cusi Perú 27:53
Guido Benedetti Argentina 28:01
4 Diego Moreno Perú 28:17
5 Hugo Díaz Chile 28:22
6 Jefferson Douglas de Castro Brazil 28:26
7 Matías Carranza Argentina 29:02
8 José San Martín Argentina 29:04
9 Gustavo López Paraguay 29:06
10 Daniel Ballen Colombia 30:03
11 Walter Viera Uruguay 30:05
12 Valentino Valdovinos Paraguay 31:02
13 Roberto Domínguez Paraguay 32:00
Santiago Figueroa Argentina DNF
Teams
Rank Team Points
Argentina
José Luis Romero 1
Guido Benedetti 3
Matías Carranza 7
(José San Martín) (n/s)
(Santiago Figueroa) (DNF)
11
Paraguay
Gustavo López 8
Valentino Valdovinos 11
Roberto Domínguez 12
31
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Youth (U18) men's race (4 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
John Tello Colombia 13:17
Pablo Mena Chile 13:17
Víctor Gelvez Argentina 13:30
4 Diego Maurelli Argentina 13:32
5 Luis Chaparro Argentina 13:33
6 Rodrigo Trinidad Paraguay 13:41
7 Andrés Silva Uruguay 13:44
8 Agustín Bernardaz Argentina 13:45
9 Freddy Espinosa Colombia 14:03
10 Sidnei da Cunha Brazil 14:43
11 Carlos López Paraguay 15:08
12 Jonathan Velásquez Paraguay 15:14
Teams
Rank Team Points
Argentina
Víctor Gelvez 3
Diego Maurelli 4
Luis Chaparro 5
(Agustín Bernardaz) (n/s)
12
Paraguay
Rodrigo Trinidad 6
Carlos López 10
Jonathan Velásquez 11
28
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Senior women's race (8 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Susana Rebolledo Chile 31:13
Luz Silva Chile 31:25
Érika Olivera Chile 31:32
4 Yolanda Fernández Colombia 31:54
5 Jimena Labraña Chile 32:20
6 Carina Allay Argentina 32:56
7 Noemí Garay Argentina 33:24
8 Mercedes Romero Argentina 33:35
9 Marcela Greco Argentina 33:50
10 María Clara Serino Argentina 33:59
11 Ninfa Chávez Paraguay 34:38
12 Silvia Amodio Uruguay 35:09
13 Edith Benítez Paraguay 36:26
14 Erica da Silva Camargo Brazil 37:22
15 Rossana Coronel Paraguay 39:16
Susy Acosta Paraguay DNF
Teams
Rank Team Points
Chile
Susana Rebolledo 1
Luz Silva 2
Érika Olivera 3
(Jimena Labraña) (n/s)
6
Argentina
Carina Allay 5
Noemí Garay 6
Mercedes Romero 7
(Marcela Greco) (n/s)
(María Clara Serino) (n/s)
18
Paraguay
Ninfa Chávez 8
Edith Benítez 10
Rossana Coronel 12
(Susy Acosta) (DNF)
30
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Women's short race (4 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Valeria Rodríguez Argentina 14:16
Susana Rebolledo Chile 14:27
Luz Silva Chile 14:28
4 Érika Olivera Chile 14:56
5 Elizabeth Esteves de Souza Brazil 14:59
6 María de los Ángeles Peralta Argentina 15:08
7 Rosa Godoy Argentina 15:15
8 Jimena Labraña Chile 15:17
9 Ninfa Chávez Paraguay 15:46
10 Evangelina Zamarini Argentina 17:39
11 Edith Benítez Paraguay 17:43
12 Rosana Coronel Paraguay 17:51
13 Lorena Galán Argentina 17:57
14 Susy Acosta Paraguay 19:12
Teams
Rank Team Points
Chile
Susana Rebolledo 2
Luz Silva 3
Érika Olivera 4
(Jimena Labraña) (n/s)
9
Argentina
Valeria Rodríguez 1
María de los Ángeles Peralta 6
Rosa Godoy 7
(Evangelina Zamarini) (n/s)
(Lorena Galán) (n/s)
14
Paraguay
Ninfa Chávez 8
Edith Benítez 9
Rosana Coronel 10
(Susy Acosta) (n/s)
31
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Junior (U20) women's race (6 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Ruby Riativa Colombia 2:56
Edna Kaline de Oliveira Santos Brazil 23:31
María Soledad del Carlo Argentina 23:48
4 Natalia Siviero Argentina 24:15
5 Ximena Fernández Argentina 24:24
6 Eliana Vázquez Chile 25:42
7 Viviana Freitas Paraguay 27:35
8 Leticia Fleitas Paraguay 29:33
9 Lucy Lezcano Paraguay 30:20
Nadia Rodríguez Argentina DNF
Beatriz Quispe Bolivia DNF
Teams
Rank Team Points
Argentina
María Soledad del Carlo 3
Natalia Siviero 4
Ximena Fernández 5
(Nadia Rodríguez) (DNF)
12
Paraguay
Viviana Freitas 7
Leticia Fleitas 8
Lucy Lezcano 9
24
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Youth (U18) women's race (3 km)

Individual race
Rank Athlete Country Time
Carolina González Colombia 11:36
Rocío Cantará Perú 11:39
Beatriz Quispe Bolivia 11:50
4 Militza Saucedo Bolivia 11:51
5 Ingrid Galloso Chile 12:08
6 Andrea Latapie Argentina 12:15
7 Maristela Aparecida da Cunha Brazil 12:17
8 María Emilia Galante Argentina 12:28
9 Dora Rotela Paraguay 13:04
10 Valeria Henzel Argentina 13:10
11 Nora Morinigo Paraguay 13:12
12 Romina Erices Argentina 13:21
13 Jessica Muñoz Paraguay 13:59
Teams
Rank Team Points
Argentina
Andrea Latapie 6
María Emilia Galante 8
Valeria Henzel 10
(Romina Erices) (n/s)
24
Paraguay
Dora Rotela 9
Nora Morinigo 11
Jessica Muñoz 12
32
  • Note: Athletes in parentheses did not score for the team result. (n/s: nonscorer)

Medal table (unofficial)

  The host country is highlighted in lavender blue
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Argentina 6 5 3 14
2 Chile 5 4 4 13
3 Colombia 4 0 0 4
4 Brazil 1 1 0 2
5 Paraguay 0 4 4 8
6 Perú 0 2 0 2
7 Bolivia 0 0 1 1
Total 16 16 12 44
  • Note: Totals include both individual and team medals, with medals in the team competition counting as one medal.

Participation

According to an unofficial count, 95 athletes from 8 countries participated.

See also

References

  1. ^ a b CAMPEONATO SUDAMERICANO DE CROSS COUNTRY (in Spanish), Confederación Atlética del Uruguay, retrieved January 8, 2014 
  2. ^ Federación Atlética de Chile - Estadísticas - Campeonato Sudamericano de Cross Country - 2003 - 22 Y 23 de febrero de 2003 - Asunción - Paraguay (in Spanish), Federación Atlética de Chile, retrieved January 8, 2014 
  3. ^ Sul-americanos de Cross Country - 2003 - RESULTADOS OFICIAIS - 22 e 23 de fevereiro de 2003 - Assunção - Paraguai (in Portuguese), Confederação Brasileira de Atletismo, retrieved January 8, 2014 
  4. ^ Peters, Lionel; Magnusson, Tomas (November 3, 2012), SOUTH AMERICAN CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS - SAXC - 2003 Asuncion PAR Feb 22-23, World Junior Athletics History (WJAH), retrieved January 8, 2014 
  5. ^ SOUTH AMERICAN CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS, Athletics Weekly, retrieved January 8, 2014 

External links

  • GBRathletics
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.