World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Athletics at the 1980 Summer Olympics

Athletics at the
1980 Summer Olympics
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men
10,000 m men
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Pentathlon women
Decathlon men

Athletics at the 1980 Summer Olympics was represented by 38 events. They were held in the Grand Arena of the Central Lenin Stadium at Luzhniki (south-western part of Moscow) between July 24 and August 1. There were a total number of 959 participating athletes from 70 countries.

Contents

  • Medal summary 1
    • Men 1.1
    • Women 1.2
  • Medal table 2
  • See also 3
  • References 4
  • External links 5

Medal summary

Men

100 metres
 Allan Wells
Great Britain (GBR)
10.25 10.25  Petar Petrov
Bulgaria (BUL)
10.39
200 metres
 Pietro Mennea
Italy (ITA)
20.19  Allan Wells
Great Britain (GBR)
20.21  Don Quarrie
Jamaica (JAM)
20.29
400 metres
 Viktor Markin
Soviet Union (URS)
44.60  Rick Mitchell
Australia (AUS)
44.84  Frank Schaffer
East Germany (GDR)
44.87
800 metres
 Steve Ovett
Great Britain (GBR)
1:45.40  Sebastian Coe
Great Britain (GBR)
1:45.85  Nikolay Kirov
Soviet Union (URS)
1:45.94
1500 metres
 Sebastian Coe
Great Britain (GBR)
3:38.40  Jürgen Straub
East Germany (GDR)
3:38.80  Steve Ovett
Great Britain (GBR)
3:38.99
5000 metres
 Miruts Yifter
Ethiopia (ETH)
13:20.91  Suleiman Nyambui
Tanzania (TAN)
13:21.60  Kaarlo Maaninka
Finland (FIN)
13:22.00
10,000 metres
 Miruts Yifter
Ethiopia (ETH)
27:42.69  Kaarlo Maaninka
Finland (FIN)
27:44.28  Mohamed Kedir
Ethiopia (ETH)
27:44.64
110 metres hurdles
 Thomas Munkelt
East Germany (GDR)
13.39  Alejandro Casañas
Cuba (CUB)
13.40  Aleksandr Puchkov
Soviet Union (URS)
13.44
400 metres hurdles
 Volker Beck
East Germany (GDR)
48.70  Vasyl Arkhypenko
Soviet Union (URS)
48.86  Gary Oakes
Great Britain (GBR)
49.11
3000 metres steeplechase
 Bronisław Malinowski
Poland (POL)
8:09.70  Filbert Bayi
Tanzania (TAN)
8:12.48  Eshetu Tura
Ethiopia (ETH)
8:13.57
4×100 metres relay
 Soviet Union (URS)
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Andrey Prokofyev
Aleksandr Aksinin
38.26  Poland (POL)
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Krzysztof Zwoliński
38.33  France (FRA)
Patrick Barre
Pascal Barre
Hermann Panzo
Antoine Richard
38.53
4×400 metres relay
 Soviet Union (URS)
Viktor Markin
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Chernetskiy
3:01.08  East Germany (GDR)
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
3:01.26  Italy (ITA)
Roberto Tozzi
Mauro Zuliani
Stefano Malinverni
Pietro Mennea
3:04.54
Marathon
 Waldemar Cierpinski
East Germany (GDR)
2:11:03  Gerard Nijboer
Netherlands (NED)
2:11:20  Setymkul Dzhumanazarov
Soviet Union (URS)
2:11:35
20 kilometres walk
 Maurizio Damilano
Italy (ITA)
1:23:35.5  Pyotr Pochynchuk
Soviet Union (URS)
1:25:45.4  Roland Wieser
East Germany (GDR)
1:25:58.2
50 kilometres walk
 Hartwig Gauder
East Germany (GDR)
3:49.24 Jorge Llopart
Spain (ESP)
3:51.25  Evgeni Ivchenko
Soviet Union (URS)
3:56.32
Long jump
 Lutz Dombrowski
East Germany (GDR)
8.54 m  Frank Paschek
East Germany (GDR)
8.21 m  Valeriy Pidluzhnyy
Soviet Union (URS)
8.18 m
Triple jump
 Jaak Uudmäe
Soviet Union (URS)
17.35 m  Viktor Saneev
Soviet Union (URS)
17.24 m  João Carlos de Oliveira
Brazil (BRA)
17.22 m
High jump
 Gerd Wessig
East Germany (GDR)
2.36 m WR  Jacek Wszoła
Poland (POL)
2.31 m  Jörg Freimuth
East Germany (GDR)
2.31 m
Pole vault
 Władysław Kozakiewicz
Poland (POL)
5.78 m WR  Konstantin Volkov
Soviet Union (URS)
 Tadeusz Ślusarski
Poland (POL)
5.65 m none --
Shot put
 Vladimir Kiselyov
Soviet Union (URS)
21.35 m  Aleksandr Baryshnikov
Soviet Union (URS)
21.08 m  Udo Beyer
East Germany (GDR)
21.06 m
Discus throw
 Viktor Rashchupkin
Soviet Union (URS)
66.64 m  Imrich Bugár
Czechoslovakia (TCH)
66.38 m  Luis Delís
Cuba (CUB)
66.32 m
Javelin throw
 Dainis Kūla
Soviet Union (URS)
91.20 m  Aleksandr Makarov
Soviet Union (URS)
89.64 m  Wolfgang Hanisch
East Germany (GDR)
86.72 m
Hammer throw
 Yuriy Sedykh
Soviet Union (URS)
81.80 m WR  Sergey Litvinov
Soviet Union (URS)
80.64 m  Jüri Tamm
Soviet Union (URS)
78.96 m
Decathlon
 Daley Thompson
Great Britain (GBR)
8495  Yuriy Kutsenko
Soviet Union (URS)
8331  Sergey Zhelanov
Soviet Union (URS)
8135

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
 Lyudmila Kondratyeva
Soviet Union (URS)
11.06  Marlies Göhr
East Germany (GDR)
11.07  Ingrid Auerswald
East Germany (GDR)
11.14
200 metres
 Bärbel Wöckel
East Germany (GDR)
22.03 OR  Natalya Bochina
Soviet Union (URS)
22.19  Merlene Ottey
Jamaica (JAM)
22.20
400 metres
 Marita Koch
East Germany (GDR)
48.88 OR  Jarmila Kratochvílová
Czechoslovakia (TCH)
49.46  Christina Lathan
East Germany (GDR)
49.66
800 metres
 Nadiya Olizarenko
Soviet Union (URS)
1:53.43 WR  Olga Mineeva
Soviet Union (URS)
1:54.81  Tatyana Providokhina
Soviet Union (URS)
1:55.46
1500 metres
 Tatyana Kazankina
Soviet Union (URS)
3:56.56 OR  Christiane Wartenberg
East Germany (GDR)
3:57.71  Nadezhda Olizarenko
Soviet Union (URS)
3:59.52
100 metres hurdles
 Vera Komisova
Soviet Union (URS)
12.56 OR  Johanna Schaller-Klier
East Germany (GDR)
12.63  Lucyna Langer
Poland (POL)
12.65
4×100 metres relay
 East Germany (GDR)
Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
41.60 WR  Soviet Union (URS)
Vera Komisova
Lyudmila Maslakova
Vera Anisimova
Natalya Bochina
42.10  Great Britain (GBR)
Heather Hunte
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
42.43
4×400 metres relay
 Soviet Union (URS)
Tatyana Prorochenko
Tatyana Goyshchik
Nina Ziuskova
Irina Nazarova
3:20.12  East Germany (GDR)
Barbara Krug
Gabriele Löwe
Christina Lathan
Marita Koch
3:20.35  Great Britain (GBR)
Linsey MacDonald
Michelle Probert
Joslyn Hoyte-Smith
Donna Hartley
3:27.74
Long jump
 Tatyana Kolpakova
Soviet Union (URS)
7.06 m  Brigitte Wujak
East Germany (GDR)
7.04 m  Tatyana Skachko
Soviet Union (URS)
7.01 m
High jump
 Sara Simeoni
Italy (ITA)
1.97 m  Urszula Kielan
Poland (POL)
1.94 m  Jutta Kirst
East Germany (GDR)
1.94 m
Shot put
 Ilona Schoknecht-Slupianek
East Germany (GDR)
22.41 m OR  Svetlana Krachevskaia
Soviet Union (URS)
21.42 m  Margitta Droese-Pufe
East Germany (GDR)
21.20 m
Discus throw
 Evelin Jahl
East Germany (GDR)
69.96 m  Mariya Petkova
Bulgaria (BUL)
67.90 m  Tatyana Lesovaya
Soviet Union (URS)
67.40 m
Javelin throw
 María Caridad Colón
Cuba (CUB)
68.40 m  Saida Gunba
Soviet Union (URS)
67.76 m  Ute Hommola
East Germany (GDR)
66.56 m
Pentathlon
 Nadezhda Tkachenko
Soviet Union (URS)
5083 WR  Olga Rukavishnikova
Soviet Union (URS)
4937  Olga Kuragina
Soviet Union (URS)
4875

Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Soviet Union (URS) 15 14 12 41
2  East Germany (GDR) 11 8 10 29
3  Great Britain (GBR) 4 2 4 10
4  Italy (ITA) 3 0 1 4
5  Poland (POL) 2 4 1 7
6  Ethiopia (ETH) 2 0 2 4
7  Cuba (CUB) 1 2 1 4
8  Czechoslovakia (TCH) 0 2 0 2
 Tanzania (TAN) 0 2 0 2
10  Bulgaria (BUL) 0 1 1 2
 Finland (FIN) 0 1 1 2
12  Australia (AUS) 0 1 0 1
 Netherlands (NED) 0 1 0 1
 Spain (ESP) 0 1 0 1
15  Jamaica (JAM) 0 0 2 2
16  Brazil (BRA) 0 0 1 1
 France (FRA) 0 0 1 1

See also

References

External links

  • International Olympic Committee results database
  • Athletics Australia


This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World eBook Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.